Rynek. Brakuje nowych, więc drożeją używane. Inflację widać też na rynku aut z drugiej ręki

2 lata, 1 miesiąc temu - 25 stycznia 2022, Motofakty
Rynek. Brakuje nowych, więc drożeją używane. Inflację widać też na rynku aut z drugiej ręki
Rosnąca inflacja to nie tylko wzrost cen energii, paliwa i żywności. Więcej zapłacimy również - co widać już w ogłoszeniach z branży motoryzacyjnej - za samochody, w tym również używane.

W dobie rosnących cen i ograniczonej dostępności nowych aut stanowią one bowiem alternatywę, z której skorzystają nabywcy mniej zamożni lub tacy, którym pojazd potrzebny jest natychmiast i nie mogę czekać na dostawy nowych.

Ceny samochodów używanych będą rosły również z powodu ich ograniczonej podaży, a ta spada z tego samego powodu: skoro nie stać nas bądź nie możemy się doczekać na nowe, dłużej eksploatujemy stare auta.

W ciągu zaledwie jednego miesiąca, od listopada do grudnia, mediana ceny na rynku aut używanych wzrosła o 1.400 złotych, aż do 23.900 złotych, ustanawiając tym samym rekord cen w całym 2021 roku. Jest to kolejna odsłona topniejącej oferty na rynku wtórnym, ale także rosnących ograniczeń w dostępie do samochodów nowych. Sytuacji nie ratuje także import aut z drugiej ręki, ponieważ w ciągu całego ubiegłego roku zmniejszył się o ponad 10 procent. Taki trend najprawdopodobniej utrzyma się w ciągu najbliższych miesięcy, a dodatkowo może zostać wzmocniony konsekwencjami wynikającymi z rosnącej liczby zakażeń nowym wriantem koronawirusa, omikronem“ – powiedziała Karolina Topolova, Dyrektor Generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO.

Najpopularniejszym modelem oferowanym na sprzedaż w grudniu 2021 roku był Opel Astra – 5.525 samochodów, na drugim miejscu znalazło się Audi A4 – 4.416 samochodów, a na trzecim BMW 3 – 4.268 samochodów. Największa liczba ofert prezentowała samochody z silnikami diesla – 85.853 aut, a na drugim miejscu z silinikami benzynowymi – 79.947 aut.

  • Średnia cena samochodu używanego w grudniu 2021 r: 23.900 PLN
  • Średnia przebiegu w grudniu 2021 r: 181.000 km
  • Średnia rocznika produkcji w grudniu 2021 r: 12,2 lat

Support Ukraine