Sprzedaż samochodów 2018. Te nowe auta wybierają Polacy

5 lutego 2019 - Motofakty

Sprzedaż samochodów 2018. Te nowe auta wybierają Polacy

2018 rok był rekordowy dla branży motoryzacyjnej w Polsce. Liczba rejestracji nowych samochodów osobowych znacznie przekroczyła pół miliona.

W 2018 roku w naszym kraju przybyło w sumie prawie 1,6 miliona aut. Do tej pory największy rezultat, dokładnie 1 548 702 sztuki, odnotowany został w 2008 roku.

W minionym roku zarejestrowano nad Wisłą 532 tys. nowych samochodów. Z polskich salonów wyjechało o ponad 45 tys. (9,5%) aut więcej niż w 2017 roku. Dla porównania Unia Europejska zanotowała jedynie symboliczny wzrost – 0,1% (dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów ACEA).

Nie jest zaskoczeniem, że za dobre wyniki odpowiadają tzw. klienci instytucjonalni, czyli właśnie firmy kupujące auta hurtowo do swoich flot. Ich udział w całkowitej strukturze sprzedaży rośnie z każdym rokiem.

Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów na podstawie danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar informuje, że coraz popularniejsza formą finansowania samochodów służbowych staje się wynajem długoterminowy kosztem zakupów ze środków własnych, kredytu czy klasycznego leasingu. Więcej niż co piąty nowy samochód osobowy nabyty w tym czasie przez firmy znajdował się w wynajmie długoterminowym. W sumie w 2018 roku w ten sposób finansowanych aut było 81,8 tys., o 23,4% (15,5 tys.) więcej niż w 2017, co dało udział na poziomie 21,3% w łącznej sprzedaży samochodów osobowych do firm.

Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

Po danych dotyczących sprzedaży nowych aut w 2018 roku wyraźnie widać, że zwiększa się ilość pojazdów kupowanych przez nabywców instytucjonalnych. Rynek stale rośnie, ale w dużej mierze napędzają go właśnie zakupy flotowe. To z kolei jest znak, że nasza gospodarka stale się rozwija.

Inną ważną rzeczą, która wynika z analizy zakupów nowych aut dokonywanych przez Polaków jest fakt, że zmienia się mix modelowy jeśli chodzi o wybór jednostek napędowych. Silniki Diesla są coraz bardziej na cenzurowanym w Unii Europejskiej. Coraz więcej miast na Starym Kontynencie wprowadza ograniczenia dla starszych pojazdów. Tym samym rośnie popularność silników benzynowych. W odniesieniu do aut elektrycznych, także notujemy wzrosty, ale m.in. z powodu braku infrastruktury, to wciąż marginalny udział w rynku.

Dlaczego Polacy wybierają te a nie inne modele? Polacy wybierają przede wszystkim pojazdy praktyczne. Ilość rodzin, które stać na zakup dwóch aut jest nadal niewielka. Wiele pojazdów to auta służbowe, przy czym zauważalny jest wzrost zainteresowania samochodami typu SUV. Powodem jest uniwersalność takich aut.

Wojciech Sierpowski, juror konkursu Car of the Year

2018 rok to kolejny rok z rzędu, gdy Skoda zajmuje pierwsze miejsce w rankingu rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce. Polacy maja sentyment do tej marki. Gama modelowa jest szeroka, a auta bardzo dobrze sprawdzają się jako pojazdy flotowe. Musimy bowiem pamiętać, że sprzedaż samochodów w Polsce w dużej mierze zależy od zakupów klientów flotowych.

W nadchodzących miesiącach nadal możemy spodziewać się wzrostu zakupów aut jeśli chodzi o firmy. O ile jednak osoby prywatne najczęściej będą kupowały nowe auta w przedziale 60 - 80 tys. zł, nabywcy instytucjonalni przeznaczą znacznie większe środki na ten cel. Niekoniecznie muszą one być jednak, aż tak wysokie jak w 2018 roku.

Grzegorz Szymański, Prezes Zarządu Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów, Dyrektor Generalny Arval Polska

Dane Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów jednoznacznie wskazują, że rok 2018 był najlepszym w historii wynajmu długoterminowego samochodów w Polsce. Imponujące wręcz tempo rozwoju rynku oraz znacząco szybszy od konkurencyjnych form finansowania aut służbowych wzrost rejestracji nowych samochodów to przede wszystkim efekt coraz bardziej wyraźnego wkraczania wynajmu długoterminowego w sektor małych i średnich przedsiębiorstw.

Oszczędności w porównaniu do konkurencyjnych rozwiązań, stałe koszty związane z finansowaniem i kompleksową obsługą pojazdów oraz po prostu wygoda, to zalety wynajmu długoterminowego, które przekonują obecnie już także mniejsze firmy. Wynajem długoterminowy, pomimo że jest w Polsce usługą wciąż młodą, zaczyna odgrywać kluczową rolę nie tylko dla branży flotowej, ale wpływa również na kondycję całego rynku motoryzacyjnego w naszym kraju.

TOP 5 najczęściej wybierane modele aut osobowych w 2018 roku przez klientów indywidualnych, firmy oraz ogółem

Model samochodu Styczeń - GrudzieńZmianaUdział
2018201720182017
[Sztuki][%][%]
      
Zakup przez osoby indywidualne147 669147 6270,0327,7130,28
1. Skoda Fabia6 4536 0307,014,374,08
2. Toyota Yaris6 3246 0963,744,284,13
3. Dacia Duster5 2494 18225,513,552,83
4. Opel Astra4 4555 928- 24,853,024,02
5. Hyundai Tucson3 7513 4777,882,542,36
Pozostałe121 437121 914- 0,3982,2482,58
      
Zakup przez firmy 385 302339 88713,3672,2969,72
1. Skoda Octavia17 43815 31213,884,534,51
2. Skoda Fabia13 22613 0171,613,433,83
3. Volkswagen Golf11 74310 18915,253,053,00
4. Opel Astra10 82710 0158,112,812,95
5. Ford Focus9 9079 4374,982,572,78
Pozostałe322 161281 91714,2883,6182,94
      
Razem (osoby indywidualne i firmy)
532 971487 5149,3236,4835,92
1. Skoda Octavia21 12518 85612,033,963,87
2. Skoda Fabia19 67919 0473,323,693,91
3. Opel Astra15 28215 943- 4,152,873,27
4. Volkswagen Golf14 19013 2996,702,662,73
5. Toyota Yaris14 03212 56111,712,632,58
Pozostałe448 663407 80810,0284,1883,65

Źródło Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR

TOP 5 najczęściej wybierane modele aut w poszczególnych segmentach rynku

Segment / ModelStyczeń - GrudzieńZmianaUdział
2018201720182017
[Sztuki][%][%]
      
Mini2 1911 81520,720,410,37
1. Fiat 5001 8001 54216,7382,1584,96
2. Smart Forfour18760211,678,533,31
3. Smart Fortwo111121- 8,265,076,67
4. Abarth 50093921,094,245,07
      
Mini MPV31 86538 201- 16,595,987,84
1. Volkswagen Golf Sportsvan3 9494 581- 13,8012,3911,99
2. Dacia Dokker3 2402 69020,4510,177,04
3. Dacia Lodgy3 0952 16642,899,715,67
4. Volkswagen Touran2 9112 7525,789,147,20
5. Volkswagen Caddy2 6532 23018,978,335,84
Pozostałe16 01723 782- 32,6550,2762,25
      
Mini Plus15 23112 35023,332,862,53
1. Toyota Aygo4 3083 25932,1928,2826,39
2. Skoda Citigo3 7982 83833,8324,9422,98
3. Volkswagen UP!2 6591 92038,4917,4615,55
4. Kia Picanto1 3061 16412,208,579,43
5. Fiat Panda1 02268249,856,715,52
Pozostałe2 1382 487- 14,0314,0420,14
      
Małe89 17986 3913,2316,7317,72
1. Skoda Fabia19 67919 0473,3222,0722,05
2. Toyota Yaris14 03212 56111,7115,7314,54
3. Renault Clio8 3539 853- 15,229,3711,41
4. Dacia Sandero6 4465 00728,747,235,80
5. Opel Corsa6 1276 604- 7,226,877,64
Pozostałe34 54233 3193,6738,7338,57
      
Małe SUV-y
151 986120 82425,7928,5224,78
1. Dacia Duster9 8449 5413,186,487,90
2. Nissan Qashqai8 5378 0555,985,626,67
3. Hyundai Tucson8 0657 6495,445,316,33
4. Toyota C-HR7 3556 08620,854,845,04
5. Volkswagen Tiguan6 8475 71119,894,514,73
Pozostałe111 33883 78232,8973,2669,34
      
Klasa niższa średnia
143 404137 1804,5426,9128,14
1. Skoda Octavia21 12518 85612,0314,7313,75
2. Opel Astra15 28215 943- 4,1510,6611,62
3. Volkswagen Golf14 19013 2996,709,909,69
4. Toyota Auris12 07310 54514,498,427,69
5. Ford Focus11 12610 9521,597,767,98
Pozostałe69 60867 5852,9948,5449,27
      
MPV1 8542 354- 21,240,350,48
1. Ford S-MAX538700- 23,1429,0229,74
2. SEAT Alhambra522646- 19,2028,1627,44
3. Volkswagen Sharan326369- 11,6517,5815,68
4. Renault Espace312422- 26,0716,8317,93
5. Ford Galaxy136209- 34,937,348,88
Pozostałe208150,001,080,34
      
Klasa wyższa średnia
41 06340 7230,837,708,35
1. Volkswagen Passat9 1929 452- 2,7522,3923,21
2. Opel Insignia4 2733 37526,6110,418,29
3. Toyota Avensis4 1094 631- 11,2710,0111,37
4. Ford Mondeo3 6574 685- 21,948,9111,50
5. BMW 32 7962 6236,606,816,44
Pozostałe17 03615 9576,7641,4939,18
      
Premium17 32016 0687,793,253,30
1. Skoda Superb8 0457 3619,2946,4545,81
2. BMW 52 5603 161- 19,0114,7819,67
3. Audi A62 3611 76833,5413,6311,00
4. Mercedes E2 1591 90213,5112,4711,84
5. Volvo S9069953630,414,043,34
Pozostałe1 4961 34011,648,648,34
      
Duże SUV-y
19 12414 67130,353,593,01
1. Mercedes GLC Coupe2 4801 105124,4312,977,53
2. Mercedes GLC2 2752 01213,0711,9013,71
3. BMW X51 8311 64611,249,5711,22
4. Audi Q71 4881 653- 9,987,7811,27
5. Volvo XC901 23780254,246,475,47
Pozostałe9 8137 45331,6751,3150,80
      
Luksusowe2 9542 05543,750,550,42
1. Mercedes S72856129,7724,6427,30
2. BMW 7472595- 20,6715,9828,95
3. Audi A743931141,1614,8615,13
4. Mercedes CLS32097229,9010,834,72
5. Porsche Panamera29625814,7310,0212,55
Pozostałe699233200,0023,6611,34
      
Sportowe2 4012 17110,590,450,45
1. Mercedes E68242162,0028,4019,39
2. Mercedes C5244906,9421,8222,57
3. BMW 21881766,827,838,11
4. Mazda MX-5178213- 16,437,419,81
5. BMW 4176238- 26,057,3310,96
Pozostałe6536333,1627,2029,16
      
Super sportowe
1 4381 11029,550,270,23
1. Ford Mustang54549310,5537,9044,41
2. Mercedes S28723422,6519,9621,08
3. Porsche 91117713729,2012,3112,34
4. Mercedes AMG GT6930130,004,802,70
5. Lexus LC675228,854,664,68
Pozostałe29316478,6620,3814,77
      
Minibus11 99110 61912,922,252,18
1. Renault Trafic2 0622 0500,5917,2019,31
2. Opel Vivaro1 9591 69415,6416,3415,95
3. Ford Transit Custom1 5351 27420,4912,8012,00
4. Volkswagen Transporter1 3131 365- 3,8110,9512,85
5. Mercedes V1 04589317,028,718,41
Pozostałe4 0773 34321,9634,0031,48
      
Autobus970981- 1,120,180,20
1. Mercedes Sprinter757766- 1,1778,0478,08
2. Ford Transit1841736,3618,9717,64
3. Renault Master1329- 55,171,342,96
4. MAN TGE1000,001,030,00
5. Karsan Jest500,000,520,00
Pozostałe113- 92,310,101,33
      
Razem532 971487 5149,3236,4835,92

Źródło Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR

Artykuły w tematach

akcja serwisowaakcyzaakcyza na samochódalfa romeoaudiAustriaauta elektryczneautonomous carautostradaautostrada A4autostradybadanie technicznebezpieczeństwobikebikesbmwBrexitbudowa drógcennikCenyceny occeny paliwCeny samochodówchevroletchinaciezarowkacitroenCofanie Licznikaczas pracy kierowcydaciaDacia DusterDaimlerdakarDetroit Auto ShowDieseldiesel scandaldowód rejestracyjnydrag racedroga ekspresowadrogiDrogi ekspresowedrogi w polsceegzamin na prawo jazdyegzamin prawo jazdyelectricEUeuropeevfcaferrarifiatfordFord FiestaFord FocusFord MondeoFord MustangFord Transitformula1fotoradaryfunnyGDDKiAGenesisGeneva Motor Showgermanygielda samochodowaHarley-Davidsonhistoria pojazduhondaHonda CivicHonda CR-VhydrogenhyundaiHyundai i30Hyundai KonaHyundai TucsonImport SamochodówinfinitiITDJaguarjeepjobsKajetan KajetanowiczKen Blockkiakierowcykontrola drogowakorkikradzież autaKrakowLA Auto ShowlamborghiniLand RoverLexusLotuslpgmandatMandat karnymandatyMazdamclarenMercedesMercedes SprintermitsubishimotorcyclemotorsportMotoryzacjamotosportNetherlandsNew York Auto Showniemcynietrzeźwi kierowcynissanNissan JukeNissan LeafNorwaynowy samochódodcinkowy pomiar prędkościodebranie prawa jazdyopelopel astraOpel CorsaOpel InsigniaOpel MokkapaliwaParis Motor ShowparkingparkowaniepeugeotPeugeot 2008Peugeot 208pickupPolandpolicjapolisa ocPolskaporschePoznań Motor Showprawa jazdyprawo jazdyprędkośćprzekroczenie prędkościPRZEPISYPRZEPISY RUCHU DROGOWEGOPSApunkty karneRajdRajd BarumRajd DakarRAJDOWE SAMOCHODOWE MISTRZOSTWA POLSKIrallyrally carrejestracja autarejestracja samochodurenaultRenault CapturRenault ClioRobert KubicaRomaniaRSMPRuch drogowyrvsafetysamochód elektrycznysamochód używanysamochodysamochody elektryczneSAMOCHODY JAPOŃSKIEsamochody używaneSauberseatself-driving carskodaskoda fabiaSkoda KamiqSkoda KaroqSkoda KodiaqSkoda OctaviaSkoda RapidSkoda SuperbSkoda Visionsprzedaż autsprzedaż autasprzedaż samochodówspy shotsstacja paliwstatystykistawki akcyzystraż granicznaSubarusupercarsSUVsuzukiSwedenSzczecintablice rejestracyjnetachograftankowanietechnologyTerenoweteslaTokyo Motor ShowtoyotaToyota AurisToyota AygoToyota CorollaToyota SupraToyota Yaristrucktuningtychyuberubezpieczenie ocukUkrainaUnited StatesUSAutrata prawa jazdyvanVolkswagenVolvovwVW GolfVW PassatVW PoloWarszawwarszawaWRCWrocławwypadekzakup autazakup samochoduzatrzymanie prawa jazdyzmiany dla kierowcówаваріяДТПполіціяПольщаУкраїна
Sprzedać auto